PLEMENO:
domácích koček

PŮVOD:
Vyšlechtěné ve Velké Británii ve druhé polovině 19.století křížením anglických domácích koček s perskými.

CHARAKTER:
Klidná a přítulná zvířata, nejsou však méně živější než kočky perské.
 

HMOTNOST:
4-8 kg
SRST:
Krátká, hustá, mačkaná, podsrstí je vydatné.
Zbarvení je různé: všechny známé barvy, prokvétající, mramorové, skvrnité, dvoubarevné, lebkové a jiných variant, dýmové (kouřové), činčilové. Klasickou barvou je ale modrá. Dlouhou dobu se modré zbarvení ale v USA přičítalo jedině představitelům britských krátkosrstých koček.
PÉČE:
Zvláštní péče o srst není potřeba.

HLAVA:
Velká, široká na krátkém krku,
NOS:
rovný, široký
UŠI:
Ouška jsou středně velká, také zakulacená.
OČI:
Široce posazené, kulaté; barva očí připomíná různé odstíny mědi a zlata (při vyloučení stříbřitých, u kterých se zelené nebo barva lískového oříšku nepočítá jako nedostatek).
TĚLO:
Tělo je svalnaté, silné. Končetiny jsou krátké, masivní, s kulatými tlapami.
OCAS:
relativně krátký

Barvy kožichu:

Jednobarevné:
Bílé: Barva kožichu by měla mít stejnoměrně čistě bílou barvu.Barva očí:oranžová,modrá a nestejné barvy.Koťata mohou mít na hlavě pár tmavších skvrn,které jsou u dospělých koček považovány za závažnou vadu.


Černé: Kožich má být lesklý a jantarově černý.Barva by měla být jednotná až ke kořínkům chlupů beze stop skvrn.Barva očí tmavě měděná bez stopy zeleně.


Modré: Kožich by měl být typicky modrošedý bez stříbrného tikingu a barva by měla být stejná až ke kořínkům chlupů.Oči temně měděné.


Krémové: Tato kočka má mít stejnoměrně vybarvený,světle krémový kožich.I když v praxi mívají některé kočky náznaky žíhání nebo skvrnitosti.Oči temně měděné.


Čokoládové:
Kožich by měl být stejnoměrně jednobarevný,středně hnědého čokoládového odstínu.Oči měděné.


Lila: Jednobarevná srst narůžovělé holubí šedi.Oči měděné.
 

 

 

 

 

Barvy se vzory:
Žíhané: Existují ve třech vzorech: Klasické,pruhované a skvrnité a jsou nejčastěji hnědé, modré, červené a stříbrné. Barva oči se mění podle barvy kožichu: červené a hnědé kočky by měly mít měděné nebo oranžové oči a oči stříbrných koček by měly být zelené nebo oříškové.


Želvovinové: Tyto kočky samozřejmé samozřejmě mohou mít mnoho různých barev. Barva očí by měla měla být stejná,jako je základní barva kožichu.


Želvovinové a bílé: Důležité je,aby byly bílé plochy jasně definovány.Barva očí by měla být stejná jako u koček želvovinových.
Kočky s barevnou kresbou na obličeji: Existují ve všech barvách, které se objevují u koček siamských .Oči mají modré.


S tippingem: Konečky srsti by měly být černé a bílou spodní častí,nos cihlově červený s černým orámováním,jenž by měly mít i oči.Kočky s tippingem mají mnoho barev,ale ať je barva jakákoli,měla by být pigmentace omezena výhradně na konečky chlupů.


Kouřové: Kouřová kočka má stříbrnou podsadu a větší část délky chlupů má sytější barvu.Základní může být jakákoli barva,která je běžně akceptována pro britské krátkosrsté plemeno.V kožichu britských krátkosrstých koček by se neměla objevit ani stopa po žíhání nebo bílé chlupy.Oči jsou měděné,zlaté nebo oranžové.


Dvoubarevné: Kočka muže mít libovolnou barvu a vzor z těch, které jsou uznány pro britské kočky,ale v základní barvě musí být symetricky rozmístěny bílé skvrny.

 

CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
GCCF, FIFé, CFA, TICA